Teknoloji

Valve Tuzağıyla 40 Bin Dota 2 Hilecisini Yasakladı

Oyun dünyasının ilk çağdaş MOBA oyun serisi olarak görülen Dota, bugün League of Legends’ın gölgesinde kalsa da halen milyonlarca oyuncu tarafından oynanıyor ve dünyanın en büyük espor ödül havuzuna sahip.

Dota 2 diğer oyunlara göre çok daha içe dönük ve ” oyunu kurallarına göre oynamak Her ne kadar bir oyuncu topluluğu olsa da bu topluluktan bazen hile yapanlar çıkabiliyor. Valve ise bu hilecileri tespit etmek için dikkatli bir prosedür uyguladığını duyurdu.

Dolandırıcılar “Bal Küpü” yöntemiyle kendilerine ihanet etti

Dota’nın resmi sitesinde yayınlanan yazıda, son birkaç haftadır Dota 2’nin istemcisinde bir güvenlik açığı olduğu ve bazı oyuncuların bu güvenlik açığından faydalandığı belirtiliyor. 3. parti hile yazılımları ile hile yaptığı açıklandı . Hilelerden ilk günden haberdar olan Valve yetkilileri, oyun için yama hazırlayarak oyuncuların bu açığı kullandığını söyledi. bal küpü” yöntemiyle tespit edildi.

Honeypot sistemi bir dönem hackerlar tarafından sıklıkla kullanılan bir tuzak formülüdür. Bu yola tuzak kuran kişi, Mağdurun reddedemeyeceği veri veya bilgileri açıkça sunmak verilerin etrafında dijital bir tuzak kurar. Verileri elde etme umuduyla akın eden kurban, bu “tatlıdan tatlıya” bilgilere erişmek için kendini gösterir ve tuzağa yakalanır.

Peki Valve bu dolandırıcıları nasıl yakaladı?

Valve’ın açıklamasına göre hilenin fark edilmesinin ardından yetkililer bu açığı “Honeypot” sistemi ile yamaladı. kullanıcının kimliğini Valve yetkililerine bildirecek bir sistem entegre edilerek beklemeye başlandı. . bir kaç hafta içinde toplamda 40.000 dolandırıcı tespit edildiyetkililer tüm hileciyi IP yasağı ile yasakladı ve ” Donanım Yasağı ” oyundan kalıcı olarak kaldırıldı. Ayrıca bu hileye karıştığı tespit edilen profesyonel oyuncuların da kalıcı olarak banlandığını belirtti.

Oyuncuları üzen hilecilerin durdurulması için diğer firmaların da gerekli adımları atacağını umuyoruz.

haber-akpinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu