Haber

Tunus’ta muhaliflere yönelik gözaltı operasyonları sürüyor

Tunus’ta muhalefetin çatı oluşumu olan Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin lideri Ahmed Najib al-Shaabi, ülkedeki gözaltı operasyonlarının devam ettiğini söyledi.

Başkent Tunus’ta basın toplantısı düzenleyen Shaabi, son dönemde muhalefete yönelik gözaltı operasyonlarına değindi.

Shaabi, “Tüm çevreleri etkileyen yaygın bir baskı durumu yaşıyoruz. Şu ana kadar siyasi gerekçelerle 44 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 3’ü Ulusal Kurtuluş Cephesi yöneticilerinden: Cevher bin Mübarek, Şeyma İsa ve Rıza Bilhac. ” terimleri kullandı.

Başkan Kays Said yönetiminin muhaliflerin sesini susturarak kendi nüfuzunu sağlamaya çalıştığını söyleyen Şaabi, bu gözaltıların ülke içinde ve dışında yaşanan vahşetten kaçmak için yapıldığını söyledi.

Tunus’ta 11 Şubat’tan bu yana siyasetçiler, gazeteciler, aktivistler, hakimler ve iş adamlarının yer aldığı gözaltı operasyonları düzenleniyor.

Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkede bazı siyasilerin gözaltılarının “devletin güvenliğine yönelik komplo” ve ekonomik krizi körüklemeye yönelik adımlar nedeniyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Tunus’ta siyasi ve ekonomik kriz

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021’de açıkladığı inanılmaz kararlarla meclisin çalışmalarını dondurdu ve iki ay sonra yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütmeyi kendisine bağladı.

Said’in açıkladığı “siyasi krizden çıkış yol haritası” kapsamında 25 Temmuz 2022’de anayasa referandumu ve ardından genel seçimler yapıldı.

Genel seçimlerde her iki cinsiyette de katılımın yüzde 11’lerde kalması, muhalefetin Başkan Said’in meşruiyetini tartışmaya açmasına neden oldu.

Yıllardır devam eden ekonomik krizin Cumhurbaşkanı kararlarının ardından derinleştiği Tunus’ta bazı kesimler Said’in adımlarını “darbe” olarak nitelendirerek ülkenin demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

haber-palandoken.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu