Haber

Süslü Ailesi Van’da depremden kurtuldu, Antep’te yakalandı

Kadir Cesur

KAMYONET –Van’da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen 7,2 ve 5,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından evleri kullanılamaz hale gelen Süslü Ailesi, yeni bir hayat kurmak için Antep’e göç etti.

Anne, baba ve 5 çocuktan oluşan Süslü Ailesi, 12 yıl sonra bu kez Antep’te depreme yakalandı. Antep’teki evleri de hasar gören Süslü Ailesi, yeniden Van yolunu tuttu.

‘SİPARİŞİMİZİ TEKRAR BIRAKIP VAN’A GERİ DÖNDÜK’

Ferhat Süslü, Van depreminde 10 yaşında olduğunu söyledi. Evlerinin hasar görmesi nedeniyle annesi, babası ve 4 kardeşiyle birlikte Antep’e göç etmek zorunda kaldıklarını anlatan Süslü, 9 ay önce evlendiğini ve şimdiki ailesine eşinin de katıldığını ifade etti. 8 kişilik Süslü Ailesi, Van depreminden 12 yıl sonra Antep’teki evlerinde depreme yakalandı. Ferhat Süslü, beyin sarsıntısı nedeniyle hayatlarını yeniden değiştirmek zorunda kaldıklarından bahsetti.

Ferhat Süslü, Van depreminden kaçtıkları Antep’teki depremle ilgili şunları söyledi: “2011 yılında meydana gelen Van depreminden sonra evimiz ağır hasar gördü. Hayatımıza devam etmek için Antep’e göç ettik. Orada çalıştık, bir hayat kurduk. Uğraşlarımızla küçük bir ev aldık. İyi ya da kötü bir düzen kurduk. O zamanlar babam bir okulda kapıcı olarak çalışıyordu. Kazandığı parayla beş çocuğunu okula gönderiyordu. Yıllar geçti ve sonuç yine bir deprem oldu. Yine düzenimizi bırakıp Van’a döndük.”

‘En azından kafamızı sokacak bir arabamız vardı’

Antep’te yaşadıkları depremin ardından ilk birkaç gün araçta kaldıklarını belirten Süslü, “En azından kafamızı sokacak bir arabamız oldu” dedi. “Hava soğuktu, yağmur yağıyordu. Hala arabamızın içinde kalıyorduk ama dışarıda kalan insanlar vardı. Duvarın yanında ellerinde bebekleriyle bekleyenler vardı. Günlerce kalacakları yer yoktu” dedi.

Arabada yaşamanın zamanla sağlık sorunlarına da yol açtığını belirten Süslü, “Hamile eşim uzun süre oturduğu için böbreği büyümeye başladı ve bu bebeğe zarar verdi. Antep’te kalıp depremzedelere yardım etmek istedim. ama eşimin hamileliği nedeniyle Van’a dönmek zorunda kaldım.Eşimin doğumu gerçekleşene kadar ayrılamayız.Gidersek Antep’te daha çok acı çekeriz.Bu yüzden hayatımızın geri kalanını Van’da geçirmeyi planlıyoruz. Benim çocuğum da benim gibi Van’da doğacak.”

“Bizden daha kötü durumda olanlar var”

Yeniden Van’a göç etmenin ağır maliyetini akrabalarından aldıkları borçla karşılamaya çalıştıklarını söyleyen Süslü, devlet desteğinden yararlanamadıklarını ifade etti. Süslü, “Şu ana kadar 1500 TL yol yardımı alabildim. Babam da bu dayanağı aldı; Kısacası sadece 3 bin TL ek almış olduk. Ayrıca iki kutu kuru gıda malzemesi getirildi. Öte yandan rastgele bir yardım almadık. Televizyonda 10 bin TL yardım yapılacağı söylendi. Herkese verilir diye düşündük. 10 bin TL almak için ölmemiz gerektiği ortaya çıktı. Artık yardım istemiyoruz. Gerekirse ayakkabı parlatıyoruz ama geçimimizi sağlıyoruz. Bizden daha kötü durumda olanlar var. O kadar çok insan gördük ki ayaklarında ayakkabı bile yoktu. En azından onlara yardım etsinler”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu