Haber

IAEA Direktörü Rafael Grossi, Zaporozhye Nükleer Santrali’ni ziyaret etti

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Lideri Rafael Grossi, Nova Kakhovka Barajı’nın çökmesinin ardından Rusya kontrolündeki Zaporozhye Nükleer Santrali’ni ziyaret etti.

Ukrayna’da Rus kontrolündeki Herson bölgesinde bulunan Nova Kakhovka Barajı’nın 6 Hayran’da çökmesinin ardından Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Lideri Rafael Grossi, Rusya kontrolündeki Zaporizhia Nükleer Santrali’ni ziyaret etti. Santralde incelemelerde bulunan Grossi, bölgedeki durumun “ciddi” olduğunu ancak santraldeki soğutma suyu seviyesinin yeterli olduğunu söyledi. Grossi, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde formüle edilmiş bir siyasi anlaşmamız var. Yazılı bir anlaşma şu aşamada gerçekçi olmaz çünkü bildiğimiz gibi taraflar arasında herhangi bir barış veya ateşkes müzakeresi yok.”

Zaporozhye Nükleer Santrali’ndeki 6 reaktör, aşırı ısınmayı önlemek için bir soğutma havuzu kullanıyor. Yetkililer, soğutma havuzunun Nova Kakhovka Barajı’ndan sağlanan suyla doldurulduğunu ancak barajın çökmesi nedeniyle bunun yapılamayacağını belirterek, soğutma havuzunun yer altı kuyuları kullanılarak doldurulabileceğini belirtti.

Öte yandan Grossi’nin dün santrali ziyaret etmesi beklenirken, Ukrayna ve Rusya güçleri arasında devam eden şiddetli çatışmalar nedeniyle güvenlik gerekçesi ile bugün ertelendi. – ZAPORİGYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu