İş

Fed’den faiz indirim beklentileri yükseldi: Bitcoin 70.000 doları aştı

Investing.com – ABD’de dün açıklanan ekonomik veriler, piyasada Fed’in bu yıl faiz indirimine gidebileceğine yönelik beklentileri yükseltti. Bu esnada spot Bitcoin ETF’lere günlük bazda rekor girişler görülürken Bitcoin, 71.000 dolar bandına kadar yükseldi.

Son 24 saatlik işlemlerde Bitcoin, pozitif eğilimini devam ettirirken dün rekor girişler görülen ETF işlemlerinin ardından %2,5 değerlendi ve günü 70.530 dolardan kapattı. Yeni güne de alıcılı başlayan Bitcoin, günün ilk saatlerinde 71.000 dolar bandında işlem görmeye devam etti.

Piyasadaki yorumlar ise dün açıklanan İş İmkanları ve Personel Değişimi Oranı (JOLTS) verilerinin beklentilerin altında gelmesinden kaynaklı olarak Fed’in faiz indirimine gideceğine dair güvenin arttığı şeklindeydi. Bu beklenti, risk iştahını artıran bir etki oluştururken Bitcoin’de pozitif seyir devam etti. Diğer yandan kripto paranın 70.000 dolara hızlı bir giriş yapması, şu an yaklaşık %5 uzaklıkta bulunan rekor seviyenin aşılacağına yönelik beklentileri de güçlendirdi.

Amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: KAZAN

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Fed’in faiz indirimi için Kasım ayına işaret ediliyor

Piyasa yatırımcıları, ABD’de iş gücü piyasasının 2021’den bu yana en düşük seviyede gelmesiyle zayıflamasına ve enflasyonun hedefe uzak olsa da ılımlı kalmasına bağlı olarak Fed’den daha erken bir faiz indirimi beklemeye başladı.

Bu bağlamda 12 Haziran’daki FOMC toplantısı da giderek daha önemli hale gelmeye başladı. Fed’in bu ay faizi sabit bırakmasına kesin gözüyle bakılırken faiz indiriminin ne zaman başlayacağına dair ipuçları aranacak.

Son ekonomik verilerin ardından ABD Hazine tahvillerinde düşüş devam ederken dolar endeksi de 104 seviyesindeki desteğini test etti.

Spot Bitcoin ETF’lere rekor giriş

Son gelişmelerin ardından dünkü işlemlerde spot Bitcoin ETF’lere 887 milyon dolar net giriş olduğu raporlandı. Bu, günlük bazda en yüksek ikinci net giriş olarak kaydedildi. Dün Grayscale’in GBTC’si de 28,2 milyon dolar kadar net giriş kaydederken pozitif fon akışını destekledi. Diğer yandan en yüksek fon toplayan ETF’ler 379 milyon dolar ile FBTC ve 274 milyon dolar ile IBIT oldu.

Diğer yandan bu hafta Avustralya’nın ardından Tayland’da da spot Bitcoin ETF ticaretinin başlayacak olması bu yatırım ürünlerine dünya çapında bir ilgi olduğu şeklinde son derece olumlu karşılandı.

Altcoin piyasasında da önemli kazanımlar var

Bitcoin’deki olumlu seyir altcoin piyasasını da tetikliyor. Son 24 saatte en büyük 20 kripto para arasında UNI %18, BNB %12, TON %9 ve SHIB ile NEAR %8’lik değer artışıyla öne çıkıyor. An itibarıyla ilk 20’de ekside hareket eden kripto para bulunmuyordu.

İlk 100 kripto para arasında 7 altcoin, son 24 saatte çift haneli kazanımlar elde ederken en yüksek düşüş son günlerde önemli bir yükseliş kaydeden NOT’un %9’luk geri çekilmesi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu