Ekonomi

Boeing kalite kontrolü konusunda kongre incelemesiyle karşı karşıya

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Boeing’in Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) sunduğu kapsamlı kalite iyileştirme planının tam olarak açıklanmasını talep ediyor. Temsilciler Meclisi Ulaştırma ve Altyapı Komitesi’nin en üst düzey Demokrat üyesi Temsilci Rick Larsen Salı günü yaptığı açıklamada, FAA Yöneticisi Mike Whitaker ile yapılan özel bir toplantının ardından milletvekillerinin belgenin tamamına erişmek istediklerini duyurdu.

FAA daha önce Boeing’e sistemik kalite kontrol sorunlarını ele alacak kapsamlı bir plan geliştirmesi için Mayıs sonunda sona erecek 90 günlük bir süre vermişti. Boeing geçtiğimiz Perşembe günü planın 11 sayfalık yönetici özetini kamuoyuna açıkladı. Temsilciler Meclisi milletvekillerinden gelen talep, Boeing’in kalite güvence süreçlerini iyileştirme çabalarına ilişkin daha fazla şeffaflık ve gözetim arzusuna işaret ediyor.

Bu hamle, Boeing’in iki ölümcül kazanın ardından 737 MAX jetlerinin yüksek profilli yere indirilmesinin ardından itibarını yeniden inşa etmeye devam ettiği bir dönemde geldi. Şirket hem düzenleyicilerin hem de kamuoyunun yoğun incelemesi altında ve bu son gelişme, kongre liderlerinin havacılık üreticisinin güvenlik ve kaliteye olan bağlılığını yakından izlemeye devam ettiğini gösteriyor. New York Borsası’nda NYSE:BA kodu ile işlem gören Boeing, milletvekillerinin talebine henüz kamuya açık bir yanıt vermedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu