Haber

Turistler ve yerleşik yabancılar depremzedeler için çalışıyor

ANTALYA’da deprem bölgesine yardımların toplandığı bölgede turistler ve yerleşik yabancılar yoğun mesai harcıyor. Antalya’ya turist olarak gelen ve yardım alanında çalışan Rus Aleksei Naydenyshev, “Depremi ilk duyduğumda çok üzüldüm. Depremden etkilenenler için herkesin yardım getirdiğini öğrendim. İnsanlar getirdiğinde eşyaları, onlara yardım etmek için fiziksel gücümü kullanmak istedim.”

Kahramanmaraş’ta Türkiye’yi sarsan ve 10 ili etkileyen iki büyük depremin ardından ölü ve yaralı sayısı her geçen gün arttı, on binlerce insan evini kaybederek sokaklarda kaldı. Depremin vurduğu bölgelerde vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için Türkiye’nin dört bir yanında kampanyalar düzenlenmeye başlandı. Vatandaşlar yayınlanan listelerdeki eksiklikleri alabildiğince satın alarak ulaşım ve ahengi sağlayacak kurumlara iletmeye başladı.

TURİSTLER DE BULUYOR Konyaaltı Belediyesi’nin düzenlediği yardım alanında bölgeye gönderilecek eserler için hummalı çalışmalar sürüyor. Gelen eserleri tasnif etmek ve paketlemek için çalışan kalabalık hevesli kümelerin ortasında yerleşik yabancılar ve hatta turistler var. Sabah saatlerinde bölgeye gelen Rus turist ve Türkmenistan kökenli bir kadın, bölge kapanana kadar depremzedeler için çalışıyor. Öte yandan yardım getirenlerin arasında çok sayıda yabancı uyruklu insan bulunuyor. ‘DEPREMİ İLK DUYDUMDA ÇOK ÜZÜLDÜM’ Bütün gününü bölgede geçirdiğini söyleyen Rus vatandaşı Aleksei Naydenyshev (26), “Antalya’ya turist olarak geldim. 2 aydır buradayım. .Depremden sonra duydum.Sabah 08:00 açılınca geliyorum akşam 23:00’e kadar burada gönüllü olarak çalışıyorum.Depremi ilk duyduğumda çok üzülmüştüm. Herkesin depremzedelere yardım getirdiğini öğrendim. İnsanlar eşyalarını getirdiklerinde onlara yardım etmek için fiziksel gücümü kullanmak istedim. 3 gündür buraya geliyorum ve eşyaların paketlenip taşınmasına yardım ediyorum.”

Türkmenistan vatandaşı Feryuza Hashoguz (48) elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını belirterek, “Türkiye’deki deprem nedeniyle çok üzgünüz. Elimizden gelenin en iyisini yapmak istiyoruz. Buraya yardıma gelmek istedim. evde oturmaktansa ilk günden beri burdayım nerde iş çoksa oraya gidiyorum paketleyip gönderiyoruz. Sabah erkenden geliyoruz ve akşama kadar buradayız. İş bitene kadar buradan ayrılmayacağım. Elimden geleni yapacağım” dedi.

pasinler-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu