Ekonomi

T Rowe’un kârı piyasadaki yükselişin etkisiyle arttı

Küresel yatırım yönetimi firması T Rowe Price, Cuma günü piyasa beklentilerinin üzerinde bir performans göstererek ilk çeyrek kârında önemli bir artış bildirdi. Şirket, yatırımcı çıkışlarının etkisini hafifletmeye yardımcı olan yönetim altındaki varlıklarındaki (AUM) artış için piyasa yükselişini kredilendirdi.

Yüksek faiz oranlarının nakit gibi güvenli liman varlıklarını daha cazip hale getirdiği ve fonlardan çıkışlara yol açtığı zorlu bir ortama rağmen, T Rowe Price’ın AUM’si kayda değer bir artış gösterdi. Şirketin AUM’si, 8 milyar dolar net çıkış yaşamasına rağmen, bir önceki yıla göre %15 artışla 1,54 trilyon dolara yükseldi.

T Rowe Price CEO’su Rob Sharps, devam eden çıkışları kabul etti, ancak yıl için iyimserliğini dile getirerek, daha yüksek satışlar ve azalan itfalar nedeniyle “önemli iyileşme” beklediğini ifade etti.

AUM’daki artış, şirketin yatırım danışmanlığı ücretlerini doğrudan etkiledi ve yaklaşık %12’lik bir artışla 1,55 milyar dolara ulaştı. Firmanın 31 Mart’ta sona eren çeyrekteki kârı %36 oranında artarak 573,8 milyon dolara ulaştı. LSEG verilerine göre düzeltilmiş bazda hisse başına kazanç 2,38 dolar olarak gerçekleşti ve hisse başına 2,04 dolar olan analist konsensüsünü aştı.

Aktif yönetim tarzıyla bilinen T Rowe Price, pasif fon yöneticilerine kıyasla yatırımların daha sık alınıp satılmasını içeriyor. Son yıllarda aktif yöneticiler, genellikle gösterge endekslerini takip eden düşük maliyetli pasif fonlara karşı bir miktar zemin kaybetti. Ancak, yükselen faiz oranları ve piyasa oynaklığı ile karakterize edilen mevcut finansal ortam, aktif yatırım stratejilerini tercih eden bir değişimin habercisi olabilir. Sektör analistleri, yatırımcıların piyasayı yönlendirmek ve riskleri etkin bir şekilde yönetmek için portföylerini yönetmeye daha aktif bir şekilde katılmaları gerekebileceğini ve son on yılda yaygın olan pasif yatırım eğiliminden uzaklaşabileceklerini öne sürüyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu