Ekonomi

Şuhut’ta Fasulye Hasadı Üreticileri Memnun Etti

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde hasadı devam eden fasulye, bu yıl tarlada kilosu 25-30 TL arasında değişen fiyatıyla üreticileri sevindirdi. Hasadı yapan tarım işçileri 400 TL olan yevmiyelerinin artırılmasını istiyor.

Şuhut’ta bu yıl rekoltesi düşük olan fasulyenin ilk hasadı, 2 bin dekar alandan elde edilen verimle çiftçileri sevindirdi. Tarladan toptancıya, toptancıdan pazar üreticisine kadar zorlu bir aşamanın ardından tezgaha gelen fasulyenin kilosu 25-30 liradan satılıyor. Satış fiyatı üreticiyi sevindirse de geçtiğimiz aylarda yağışlar nedeniyle ortaya çıkan külleme hastalığı nedeniyle üretici sıkıntılı dönemler yaşadı. Fasulye fiyatlarının 30 liraya ulaşması üreticileri bir nebze olsun sevindirdi.

“Tarım işçileri yevmiyelerinin artırılmasını istiyor”

Fasulye tarlasında personel olarak çalışan Fatma Özoğul, kilogram fasulye satış fiyatı makul olmasına rağmen yevmiyelerin düşük olmasından şikayetçi olarak, “Sabah 08.00’de işe başlıyoruz, hava çok sıcak. Zor, belimiz çok ağrıyor. Ekmeğe paramız yok, dişimizi tırnağımıza çalışıyoruz. Başka gelirimiz yok. 400 “Nevbetle hiçbir şey alamıyoruz. 2-3 aydır bu işi yapıyoruz, fasulye toplayarak geçimimizi sağlıyoruz” dedi. – AFYONKARAHİSAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu