Haber

Sivas ve Konya’da deprem! Niğde, Kayseri, Aksaray ve Nevşehir’de de hissedildi.

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’ndan (AFAD) alınan bilgiye göre, Sivas’ın Gürün ilçesinde saat 20.19 sıralarında 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yerden 5.3 km derinlikte kaydedilen deprem bölgede hafif şekilde hissedildi. Depremin ardından herhangi bir olumsuz olayın yaşanmadığı kaydedildi.

GÜRUN AFET BÖLGESİNE GÖTÜRÜLDÜ

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile afet bölgesine götürülen Gürün’de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne uygun olarak yürütülen afet etki belirleme çalışmasında sona gelindi. Araştırmaya göre ilçede 217 binanın sarsıntılar nedeniyle yıkıldığı veya ağır hasar gördüğü açıklandı. Çalışmada; Gürün ilçesinde 217 binanın yıkıldığı/ağır hasar gördüğü, 933 binanın ise hafif hasarlı/hasarsız olduğu tespit edildi.

Gürün’de mücbir sebep hali ilan edildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Gürün ilçesinde mücbir sebep hali ilan edildi. Gürün’de deprem tarihi prestijiyle tescillenen mükelleflerin, yükümlülükleri nedeniyle vergi kanunlarının uygulanması açısından 6 Şubat – 31 Temmuz 2023 tarihleri ​​arasında mücbir sebep durumunda oldukları belirtildi.

 

DEPREM KONYA’DA DA OLDU

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Konya’nın Ereğli ilçesinde saat 17.01 sıralarında 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği 7 olarak açıklandı. Sarsıntı çevre illerde de hissedildi.

 

 

 

Konya Valiliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Ereğli ilçesinde deprem meydana geldi ve olumsuz bir ihbar alınmadı. Saha taraması sürüyor. Depremi hisseden hemşehrilerimize geçmiş olsun.”

habermucur.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu