Haber

Sağlık Bakanı Koca: Yoğun bakım doluluk oranı normale döndü

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, “Yoğun bakım kapasitelerimizi zorlayan yoğunluk artık geride kaldı. Bugün itibarıyla Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71, İstanbul yoğun bakım yatak doluluk oranı ise yüzde 71. Yapabilirim.” Normale döndüğümüzü söylüyorum.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Hastanelerin yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranlarına ilişkin Bakan Koca, “Yoğun bakım kapasitelerimizi zorlayan yoğunluk artık geride kaldı. Türkiye’de yoğun bakım doluluk oranı 3-4 hafta önce yüzde 72 iken bu durum yüzde 83’e çıktı. İstanbul’da yüzde 100. Bugün itibarıyla Türkiye’de durum ağır.” Bakım doluluk oranı yüzde 71, İstanbul yoğun bakım yatağı doluluk oranı ise yüzde 71 oldu. Normale döndük diyebilirim. Servis yatakları konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Şu anda servis yataklarının doluluk oranı Türkiye genelinde yüzde 63, İstanbul’da ise yüzde 65. Bu konuda en önemli şey, “Sağlık çalışanlarımız çok büyük emek verdi. Fedakarlıklarından, emeklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

’35 BİN YENİ MESLEKTAŞIMIZ BİZE KATILACAK’

Sağlık Bakanlığı’na yeni personel atanmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Koca, “Sayın Cumhurbaşkanımız müjdeyi verdi. 35 bin yeni arkadaşımız aramıza katılacak. 35 bin yeni istihdam, hem mevcutların aktif olarak sürdürülmesi hem de iş gücümüzü güçlendirecek” dedi. Sağlık hizmetleri ve yeni açılan hastanelerimizin işçi ihtiyaçları açısından.” eklenecek. Takvim bugün itibarıyla başladı. Bugün işçi alımına ilişkin imzalar atıldı. Kılavuzu bu hafta ÖSYM’ye (Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi) göndermek istiyoruz. Bildiğiniz gibi işe alımda mülakat yapılmaz. Tüm adaylar eşit şartlarda yarışacak. Bunlardan 15 bini hemşire, 8 bini ise servis personeli olacak. “Toplamda 35 bin yeni çalışma arkadaşımız olacak. ÖSYM ile birlikte hazırladığımız rehberle şube dağılımını ve kesin takvimi açıklayacağız. Bir hafta içinde onları eğitebileceğimizi düşünüyorum. Şimdiden tebrikler.” söz konusu.

‘ANTALYA ŞEHİR HASTANESİ TAM KAPASİTE İLE HİZMETE AÇILACAK’

Açılması planlanan yeni bir şehir hastanesi olup olmadığına ilişkin Koca, “Yakında birkaç hafta içinde Antalya Şehir Hastanesi tam kapasiteyle hizmete girecek. Bildiğiniz gibi hasta kabulüne başladı. Resmi açılış Antalya Şehir Hastanemiz muhtemelen önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın elinde olacak.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu