Haber

Rusya-Ukrayna savaşında mahsur kalan 5 aslan Polonya’ya getirildi

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Donetsk bölgesinde mahsur kalan 5 aslan kurtarılarak Polonya’nın Poznan kentindeki hayvanat bahçesine getirildi.

Uluslararası Hayvan Refahı Fonu’ndan (IFAW) yapılan açıklamada, Ukrayna’da bulunan bir erkek, bir dişi ve 3 yavru aslanın 20 saatlik bir yolculuktan sonra Polonya’ya getirildiği bildirildi.

Asya isimli 3 yaşındaki anne aslanın Teddi, Emi ve Santa isimli 3 yavrusunun yanı sıra bu aslan ailesinden bağımsız olarak kurtarılan 2 yaşındaki erkek aslan Viseris’in Türkiye’ye yerleştirildiği belirtildi. Poznan Hayvanat Bahçesi’ndeki güvenli alanlarda.

IFAW Yaban Hayatı Kurtarma Ukrayna Direktörü Natalia Gozak yaptığı açıklamada, “Bunlar bu savaşın beklenmedik kurbanları. Afrika ovalarında dolaşması gereken aslanlar, ülkemin arka bahçelerindeki yetiştirme tesislerinde bulundu. Rus işgali nedeniyle harabeye döndü.Sahipleri kaçmak zorunda kalınca ölüme terk edildiler.Ne yazık ki hiçbir zaman doğaya salıverilmeyecek olsalar da hayatlarının geri kalanını inançlı ve korkusuzca yaşayacakları için mutluyuz. egzotik evcil hayvan olarak satılır.” değerlendirmesini yaptı.

Poznan Hayvanat Bahçesi yetkililerinden Ewa Zgrabczynska, “Ukrayna’dan gelen yeni hayvanlarla burada ne zaman karşılaşsak bu duygu yüklü anlar yaşanıyor. Bir yandan sağ salim gelmelerine sevindik, bir yandan da Onları buraya getiren şartları düşünmek çok üzücü. Önceliğimiz onları ömürlük yuvalarına dönene kadar burada tutmak, burada olabildiğince rahat ettirmek.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu