Sağlık

RSV tehlikeli mi, kimlerde görülür? RSV nedir? RSV’den korunmak için neler yapılmalıdır?

Rsv teneffüs yollarını amaç alan bir RNA virüsüdür. RSV tüm yaş kümelerinde görülürken, bebeklerde, bağışıklığı zayıf bireylerde ve yaşlılarda hayati tehlike teşkil ediyor. Pekala, RSV tehlikeli mi, kimlerde görülür? RSV nedir? RSV’den korunmak için neler yapılmalıdır? İşte ayrıntılar haberimizde…

RSV NEDİR?

RSV virüsü, parainfluenza virüs ailesine mensup olan ve teneffüs yollarını amaç alan bir RNA virüsüdür. Her yaştan kişiyi enfekte edebilse de bilhassa emzirme devrindeki bebeklerde ve küçük çocuklarda enfeksiyona yol açar. Yetişkinlerde ise hafif soğuk algınlığı semptomları oluştursa da değerli bir sıhhat meselesine neden olmaz.

RSV, hava yoluyla yahut öksürük sonucu havada asılı kalan virüs içerikli damlacıklar yoluyla bulaşır. Damlacıkların ortamdaki eşyalara bulaşması sonucu, temas yoluyla damlacıkların ağza yahut buruna götürülmesi de öbür bir bulaşma yoludur.

Yapılan araştırmalar, RSV’nin çocuklarda en sık görülen akciğer enfeksiyonu etkenlerinden biri olduğunu ortaya koymuştur. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) datalarına nazaran, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 57,000’nin üzerinde 5 yaşın altındaki çocukta RSV enfeksiyonu tespit edilmektedir. Bu enfeksiyonlar sıklıkla Eylül ayı ile Mayıs ayı ortasında mevsimsel olarak görülür.

RSV KİMLERDE, NE VAKİT GÖRÜLÜR?

RSV tüm yaş kümelerinde görülürken, bebeklerde, bağışıklığı zayıf şahıslarda ve yaşlılarda hayati tehlike teşkil ediyor.

Sağlık uzmanları Kasım ile Mart ayları ortasındaki müddetin “viral mevsim” olduğunu biliyor ve RSV ile öbür teneffüs sorunları için buna nazaran planlama yapmaları gerekiyor.

Üstelik hastalığın tesiri yalnızca çocuklar üzerinde değil. Yaşlılar ve bağışıklık sistemi güçlü olmayan şahıslar için de RSV, büyük bir tehlike oluşturuyor.

RSV BELİRTİLERİ NELER?

RSV’yle enfekte olan birçok sağlıklı yetişkinde virüs, soğuk algınlığı yahut grip semptomlarına misal belirtilere neden oluyor. En yaygınları ortasında burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve öksürük var.

Ancak hırıltı ve balgamlı öksürük; enfeksiyonun kötüleştiğini ve alt teneffüs yollarına yayılarak bronşiyolite (akciğerdeki küçük hava yollarının iltihabı) yahut zatürreye (akciğer enfeksiyonu) neden olduğu manasına gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu