Haber

Kremlin: Kuzey Akım sabotajının bağımsız soruşturma talebinin BMGK’den geçmemesi üzücü

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Kuzey Akım hatlarına yönelik sabotajla ilgili bağımsız soruşturma talebinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) geçmemesinin “talihsiz” olduğunu söyledi.

Peskov, başkent Moskova’da gündemdeki bahislerle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kuzey Akım 1 ve 2 doğal gaz boru sınırlarına yönelik sabotajın bağımsız soruşturma komitesi tarafından soruşturulmasını öngören karar taslağının BMGK’dan geçmediğini vurgulayan Peskov, “Bundan üzüntü duyuyoruz. Herkes ilgilensin. bu terör eylemini düzenleyenleri ve failleri ortaya çıkaracak ilgili tüm tarafların katılımıyla tarafsız bir soruşturma yapılması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Bu konunun kapanmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Peskov, olayla ilgili uluslararası soruşturma yürütülmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

“Almanya, Ukrayna’nın silahlanmasında aktif rol oynuyor”

Sözcü Peskov, Alman dergisi Der Spiegel’in Almanya’nın Ukrayna’ya mali desteğini artıracağı iddiasını da değerlendirerek, “Almanya, Ukrayna’nın silahlanmasında aktif rol oynuyor. Almanya, doğrudan ve dolaylı olarak çatışmadaki müdahillik seviyesini her zaman artırıyor. Dolayısıyla bu tür eylem ve kararlar yeterli değildir.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu