Haber

Kim Jong-un, Rusya ile ilişkilerin öncelikli olduğunu söyledi

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, Sovyetler Birliği’nin Kuzey Kore’nin kurtuluşunda büyük rol oynadığını belirterek, “Dostluğumuzun kökleri derin. Artık ülkemiz için birinci öncelik Rusya Federasyonu ile ilişkilerdir.” söz konusu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kuzey Kore lideri Kim, Rusya’nın Amur bölgesindeki Vostochny Uzay Üssü’nde gerçekleşen toplantı öncesinde açıklamalarda bulundu.

Kim, Rusya’nın uzay gücü oluşumunun bugününü ve geleceğini kendi gözleriyle gördüğünü ve uzay gücünün tam kalbinde yer alan Rusya’da çok özel bir zamanda toplantı yaptıklarını belirtti.

Kuzey Kore’nin kurtuluşunda ve bağımsızlığında Sovyetler Birliği’nin büyük rol oynadığını belirten Kim, “Dostluğumuzun kökleri derindir. Artık ülkemiz için birinci öncelik Rusya Federasyonu ile ilişkilerdir. Toplantı ilişkilerimizi yeni bir seviyeye taşımanın bir başka anı olacak.” dedi.

“Şimdi Rusya, kendisine karşı çıkan hegemonik güçlere karşı devlet egemenliğini savunmak ve güvenliğini korumak için kutsal bir mücadeleye girişmiştir.” Kim, Rusya ile ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini vurguladı.

Kim, “Putin’in tüm kararlarını ve Rus hükümetinin kararlarını her zaman destekledik ve desteklemeye devam ediyoruz. Umarım emperyalizme karşı mücadelede ve egemen bir devletin inşasında her zaman birlikte oluruz.” sözlerini kullandı.

Putin, Kuzey Kore’yi tanıyan ilk ülke olduklarını belirterek, Kuzey Kore’nin bağımsızlık mücadelesine yardımcı olduklarını hatırlattı.

Ekonomik işbirliği ve insani konuları ele alacaklarını belirten Putin, bölgedeki durumu da görüşeceklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu