Haber

Kerem Kınık kimdir, kaç yaşında, nerelidir? Kerem Kınık’ı Merak Edenler!

Uzun süredir Türk Kızılayı Başkanlığı görevini yürüten Kerem Kınık, son aylarda gündem yaratan isimlerden biri. Kahramanmaraş merkezli depremin ardından dikkat çeken açıklamalar yapan ve birçok kişi tarafından eleştirilen Kınık’ın istifa haberi gündemi sarstı. Birçok kişi Kerem Kınık’ın hayatına dair detayları araştırmaya başladı. Peki Kerem Kınık kimdir, kaç yaşında, nerelidir? Kerem Kınık istifa etti, neden istifa etti? Detaylar burada…

Kerem Kınık kimdir?

Kerem Kınık, 8 Temmuz 1970 yılında Malatya Hekimhan’da doğdu. Aslen Malatyalı olan Kınık, ilk ve orta öğreniminin ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

Daha sonra Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi’nde Bağışlama Tıbbı alanında doktora çalışması yaptı. Ayrıca Somali’deki Benadir Üniversitesi’nden fahri doktora aldı.

Kerem Kınık’ın Kariyeri

Kerem Kınık, 1993-1995 yılları arasında Amasya İl Sağlık Müdürlüğü’nde sorumlu tabip olarak çalıştı. 1995 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Müdürlüğü müdür yardımcılığına atandı. 1999-2013 yılları arasında sağlık ve bilgi teknolojileri sektörlerinde faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası şirketlerde kurucu ortak ve genel müdür olarak çalıştı.

2013 yılında doktora çalışmalarını yaptığı Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi’ne rektör danışmanlığı görevine atandı. 2016 yılından itibaren Sağlık Bilimleri Üniversitesinde acil yardım ve afet yönetimi lideri olarak öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Kınık, gençliğinden beri insani yardım için birçok faaliyette isteyerek yer almıştır. Bir dönem Türkiye Yer Doktorları Lideri olarak çeşitli ülkelerde görev aldı.

Kerem Kınık ne zaman Kızılay Lideri oldu?

Kerem Kınık, 2016 yılında Kızılay Genel Başkanlığı’na seçildi. Kızılay Genel Başkanlığı yaptığı dönemde bürokrasiden birçok kişinin yakınlarının Kızılay’da çalışması tepki gördü.

6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş depreminde Kızılay’ın depremden 3 gün sonra bölgeye gelmesi çok eleştirildi. Ayrıca deprem sırasında Kızılay’ın çadırları 46 milyon TL’ye Ahbap’a satılırken, Kınık bu satışlardan haberi olmadığını iddia etti.

Kerem Kınık istifa mı etti?

2016 yılından itibaren Türk Kızılayı Genel Başkanlığı görevinde bulunan Kerem Kınık, 12 Mayıs 2023 tarihinde görevinden istifa etti. Yeni Şafak muhabiri, Kızılay’ın genel kurul toplantısının yapıldığını belirterek, “ Kızılay Başkanı Kerem Kınık aday olmayacak. Bu durumda Kınık dolaylı olarak istifa etmiştir” diye açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu