Haber

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cumali Kınacı, Malatya’da kalanlara geri dönme çağrısında bulundu.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) KKTC Üniversitesi Rektörü ve İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Malatya”.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Kınacı, Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Mehmet Mert’i ziyaret etti.

Burada depremi değerlendiren Kınacı, “İşim olmasaydı Malatya’ya geri dönerdim. Malatya İstanbul’dan daha imanlı. İstanbul’dan, Kıbrıs’tan daha imanlı. Çünkü Malatya deprem yaşadı.” söz konusu.

Kınacı şunları söyledi:

“Malatya’nın bundan sonra riskli olacak acil bir fay hattı yok. Ama olabilir mi? 2700 yıl önce oynamış bir fay hattı var. Akçadağ’ın doğusundan başlayıp Anadolu’ya kadar uzanan bir fay var. Tunceli-Ovacık Ama ölü fay olduğu için burada önemli bir şey beklenmiyor M.Ö. Amerika’da uzaktan soruşturma.Ancak 2020’de Çelikhan’a kadar kırıldı.İstanbul Teknik Üniversitesi jeologlarının dediği gibi ufak tefek sarsıntılar olabilir.Ama bundan sonra öyle büyük bir risk yok.”

2 gündür Malatya’da bulunduğunu kaydeden Kınacı, “İlk fırsatta tekrar gelip kalacağım. Malatya dışındaki herkesin bir an önce memleketine dönmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Gerekli. Burayı canlandırmak için.Aslında Malatya’dan ayrılmayı düşünenler büyük bir hata yapıyorlar.Burada oluşacak boşluğu başkaları dolduracağı için de zarar görüyorlar.” terimleri kullandı.

ladik-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu