Haber

İsrail’in Yedek Polisleri Hükümetin Adli Düzenlemesine Tepki Verdi

İsrail’de 54 yedek polis daha, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesine yanıt olarak gönüllü hizmetlerini askıya aldı.

İsrail’de, yargının yürütme üzerindeki denetimine son vermeyi hedefleyen Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin planladığı yargı düzenlemesine ilişkin yansımalar durmuyor.

Ülke genelinde 30 haftayı geride bırakan kitlesel protestolara meslek örgütlerinin grev açıklamaları ve yedek güvenlik güçlerinin gönüllü olarak görevden ayrılmasıyla protestolara bir yenisi daha eklendi.

İsrail polisi yaptığı yazılı açıklamada, “yedek polis memurlarından gönüllü hizmetlerinin durdurulması için 54 dilekçe alındığını” kaydetti.

Açıklamada, İsrail Polis Teşkilatında 24 bin 600 gönüllünün görev yaptığı paylaşıldı.

Times of Israel haber sitesi de yedek polisin gönüllü hizmetini askıya alma kararının hükümetin yargı düzenlemesine bir tepki olduğunu kaydetti.

İsrail merkezli Channel 12 televizyonu da örgütün yargı düzenlemesine karşı protestolara katılan yaklaşık 1000 gönüllüyü kurumdan ihraç etmeyi planladığını bildirdi.

Tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması, yargı atamalarında söz sahibi olma ve yargının bazı yetkilerinin Meclis’e devredilmesi gibi değişiklikleri içeriyor.

Muhalefetle müzakerelerin engellenmesinin ardından hükümet, yargı düzenlemesi için yeniden düğmeye bastı ve yargı paketi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak en kritik yasa tasarılarından birini geçen hafta başında geçirdi. .

İktidarın yargı düzenlemesine siyasi ve toplumsal muhalefetten tepkiler yükselirken, ülke genelinde 30 haftayı geride bırakan haftalık kitlesel gösteriler devam ediyor.

Yargı protestosu orduya sıçradı

İsrail’de kadın ve erkekler için 3 yıl zorunlu askerlik var.

Zorunlu askerlik hizmetini tamamlayan İsrailliler, uzmanlıklarına bağlı olarak gönüllülük esasına göre her yıl sistematik olarak askeri eğitime çağrılmaktadır, ancak savaş pilotları ve diğer seçkin birimler yıl boyunca eğitim ve operasyonlara daha sık katılmaktadır.

Orduda görev yapan savaş pilotları da dahil olmak üzere yaklaşık 10 bin yedek asker, hükümetin yargı düzenlemesine aykırı olarak askerliği seve seve bırakacaklarını açıkladı.

sarioglanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu