Haber

Gezeravcı’dan UUİ’deki ilk konuşma: ‘Milletimize şükranlarımı sunuyorum, gelecek göklerde’

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da aralarında bulunduğu 4 astronot bulunuyor. ‘Axiom-3 uzay görevi’SpaceX’in ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılan Dragon uzay aracı, yaklaşık 36 saat süren uzay yolculuğunun ardından saat 13.40 GMT’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi.

Axiom-3 ekibi 27 Eylül’de uzay görevine başladı. ‘Keşif 70’astronotlar ve kozmonotlar tarafından Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS)memnuniyetle karşılandı. ‘Keşif 70’ Astronotları, kozmonotları ve Axiom-3 ekibinin gelişini fotoğrafladı. Gezeravci ve İspanyol astronot Michael Lopez-Alegria, İtalyan Walter Villadei ve İsveçli Marcus Wandt için ISS’de karşılama töreni düzenlendi.

Törende Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki ilk konuşmasını yapan Gezeravcı, kendilerini ağırlayan ISS’deki astronotlara teşekkür ederek şunları söyledi:

“8 ay boyunca eğitimlerde bize destek olan ve burada olmamızı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Türkiye olarak tarihimize ilk adımı atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Buradaki bilim ve araştırma çalışmalarına katkıda bulunmayı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi. Konuşmasına Türkçe devam eden Gezeravcı, “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve bize emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına, bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimize şükranlarımı sunuyorum. Ülkemize, buraya adım atmamızı sağlayan güçlü iradesiyle devletimize ve bu imkanları bize sağlayan milletimize teşekkür ederiz. “Gelecek gökyüzündedir”

https://twitter.com/sputnik_TR/status/1748699392280781127

Gezeravcı, İspanyol astronot Michael Lopez-Alegria, İtalyan Walter Villadei ve İsveçli Marcus Wandt, uzayda kalacakları süre boyunca insan fizyolojisi ve endüstriyel gelişmelere odaklanan birçok bilimsel deney gerçekleştirecek. Gezeravcı, 14 gün kalacağı uzay istasyonunda 13 farklı bilimsel deney gerçekleştirecek. Görev tamamlandıktan sonra astronotlar Dragon kapsülüyle birlikte istasyondan ayrılacaklar.

19 Ocak’ta lansmanı yapıldı

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın görev aldığı Axiom-3 uzay görevi 19 Ocak’ta resmen başladı. SpaceX’in Dragon uzay aracıyla Gezeravci ve beraberindeki astronotları yörüngeye taşıyacak Falcon-9 roketi, Kennedy Uzayından başarıyla fırlatıldı. 19 Ocak saat 00.49’da Florida’daki merkez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu