Ekonomi

GameStop satış stratejisini değiştirerek mağaza ağını modernize edecek

GameStop CEO’su Ryan Cohen, yatırımcıların dikkatini çeken yeni bir hamleyle şirketin daha yalın bir mağaza ağı işletmeyi planladığını açıkladı. Video oyunu perakendecisinin hisseleri, kısa süren yıllık genel hissedarlar toplantısının ardından Pazartesi günü %13,4 düşerek 24,86 dolara geriledi.

Cohen, mağaza sayısını azaltarak ve daha “katma değerli” ürünlere ağırlık vererek satışları ve kârlılığı artırmayı amaçlayan bir stratejinin ana hatlarını çizdi. Ancak, şirketin yaklaşık 4 milyar dolar tutarındaki önemli nakit rezervlerinin gelecekteki kullanımı konusunda yatırımcıları karanlıkta bıraktı. Bu belirsizlik, GameStop’un Haziran 2024’ün başlarında hisse satışı yoluyla 2 milyar dolardan fazla para toplayarak meme hissesi fenomeninden faydalanmasının ardından geldi.

Perakendeci, tüketici davranışlarındaki değişim nedeniyle zorluklarla karşılaştı; daha fazla oyuncu oyun indiriyor veya yayınlıyor ve bu da fiziksel video oyun disklerinin satışlarında düşüşe yol açıyor. Bu olumsuzluklara ve Mayıs ayındaki zirvesinden düşen hisse senedi fiyatına rağmen GameStop geçen ay gerçekleştirdiği bir önceki hisse satışında 933 milyon dolar toplamayı başardı.

Bir Computershare sözcüsüne göre, başlangıçta geçen hafta yapılması planlanan hissedar toplantısı, çevrimiçi etkinliğe olan yüksek hissedar ilgisinin neden olduğu teknik zorluklar nedeniyle ertelendi.

Şirketin hisse senetlerindeki dalgalanmaya ek olarak, Roaring Kitty olarak bilinen Keith Gill, GameStop’ta önemli bir hissesi olduğunu açıkladı. Çevrimiçi faaliyetleri 2021’de meme-hisse senedi çılgınlığını tetiklemeye yardımcı olan Gill, 2 Haziran’da 5 milyon hisseye ve 120.000 alım opsiyonuna sahip olduğunu açıkladı. Geçen hafta ise pozisyonunu güncelleyerek yaklaşık 9 milyon hisseye sahip olduğunu ve opsiyonu bulunmadığını belirtti.

GameStop’un New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki performansı, özellikle meme hissesi rallisinden bu yana, tüccarlar ve yatırımcıların şirketin stratejik kararlarını ve bunların hisse değeri üzerindeki etkilerini yakından izlemesiyle yoğun bir inceleme altında.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-sindirgi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu