Haber

DMM’den bir provokasyon girişimi daha yalanlandı!

Bazı medya kuruluşlarında Suriyeli mültecilere yönelik algı operasyonu yapıldı. Manisa’daki hazine arazilerinin Suriyeli mültecilere verilmek istendiği iddialarının ardından Türkiye Cumhuriyeti İrtibat Müdürlüğü Dezenformasyon Merkezi (DMM) bir açıklama paylaştı.

Dezenformasyonla Mücadele İletişim Merkezi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sosyal medyada paylaşılan ve bazı medya kuruluşlarında da yer alan “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın desteğiyle Manisa’daki hazine arazilerinin Suriyeli mültecilere verilmesini istiyor” iddiası doğru değil .

Türkiye’de söz konusu konuyla ilgili hiçbir kurum ve kuruluşta böyle bir proje bulunmamaktadır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nden alınan bilgiye göre örgütün ülkemizle ilgili böyle bir projesi bulunmuyor.

Ancak söz konusu sosyal medya paylaşımında iddia edildiği gibi FAO Türkiye’nin bugüne kadar ABD’li bir kadın temsilcisi veya lideri bulunmuyor.

Öte yandan Suriyeliler, 1927 yılında çıkarılan Mukabele-i Bilmisil Kanunu’ndan bu yana Türkiye’de konut, arsa gibi gayrimenkul edinememektedir. 1062 sayılı Kanun uyarınca Suriyelilerin ülkemizde gayrimenkul edinmesi yasaktır. . 1966 yılında çıkarılan Yönetmelik’te Suriyelilerin başka bir ülke vatandaşlığını kazansalar dahi 1062 sayılı Kanun çerçevesinde getirilen sınırlamalara tabi olacakları açıkça ifade edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu