Haber

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 1408 cami ve 451 Kur’an Kursu’nun yapılacağı Güneş Enerji Santrali’nin açılışında konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 1408 caminin ve 451 Kuran Kursunun elektrik ihtiyacını karşılamak üzere kurulan Güneş Enerjisi Santrali’nin (GES) açılış programında yaptığı konuşmada; Ülkemizin tüm şehirlerinde yenilenebilir enerji sistemleri yaparak tüm camilerimizin ve Kuran kurslarımızın enerjisini karşılamaya kararlıyız” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kayseri’de 1408 caminin ve 451 Kuran Kursunun elektrik ihtiyacını karşılayacak GES’in açılışına katılmak ve bir dizi ziyarette bulunmak üzere kente geldi. Erbaş’ın yanı sıra Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Nevzat Şatıroğlu, Kayseri Milletvekilleri Şaban Çopuroğlu, Muhat Cahit Cıngı, Bayar Özsoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ekonomiBakan Mustafa Elitaş, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve STK temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye’nin hayır ve vakıf medeniyeti olduğunu söyleyerek, “Ne güzel bir tören içindeyiz. Kur’an beşer içindir.Güneşe yemin eden bir sûre vardır Şems sûresi.Allah’ın lütfu saymakla bitmeyecek kadar geniştir.İşte en büyük nimetlerden biri.Bugün buradayız. güneşin yurdumuzun geneline, özelde camilerimiz ve Kuran kurslarımıza getireceği bu büyük nimetin açılışını yapıyoruz.Ülke genelindeki tüm illerimizde bu çalışmaların devam etmesini temenni ediyorum.Hayır işleri bize yakışır. Bizim medeniyetimiz hayır medeniyetidir. Medeniyetimiz vakıf medeniyetidir. Bizim medeniyetimiz temizlik medeniyetidir. Kuran’da ‘Allah iyileri sever, iyileri sever’ diye onlarca ayet var” dedi.

Türkiye’deki mescitlerin elektriğini GES ile karşılamaya kararlı olduklarını belirten Erbaş, “Ne verirseniz bedeli size ait. Ecdadımızdan aldığımız bu mirasla nerede mazlum ve mağdur görürsek görelim. her zaman onun yanında olmanın ve her zaman zulmün karşısında olmanın duasıyla yanındayız Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz ve hayırsever kardeşlerimiz ülke ekonomisine katkıda bulunarak tüm camilerimizin ve Kuran kurslarımızın gücünü karşılamaya kararlıyız, Ülkemizin tüm illerinde yenilenebilir enerji sistemleri yaparak tüm müftülüklerimize bu konuda talimat verdik.” konuştu

Konuşmaların ardından hayırsever tarafından yaptırılan ve bünyesinde yer alan 1408 cami, 451 Kuran Kursu, Diyanet Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi, İl Müftülüğü ve 16 İlçe Müftülüğü hizmet binasının elektrik ihtiyacını karşılayacak olan Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurdelesi takdim edildi. Kayseri sınırları. bölüm açıldı. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu