Haber

Diyanet, depremzedelerin çocuklarına ilişkin fetvayı sildi: Evlat edinenler ile evlat edinilenler arasında evlilik engeli yoktur.

Depremin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun fetva internet sitesinde ‘ihtiyaç duyulan hususlara açıklık getirilmesi’ amacıyla özel bir bölüm açıldı. Sitede “Depremde çocuklar sahiplenilebilir mi?” depremde ailesini kaybeden çocuklar için de cevap verildi.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre fetvada evlat edinilen çocuklara öz çocuk muamelesi yapmanın yanlış olmadığı belirtildi.

Fetvada şu ifadeler yer aldı:

“Dinimizde yetimlerin bakılması ve bakılması tavsiye edildiği halde, hukuki sonuçları olan bir evlat edinme kurumu olarak kabul edilmemektedir. Buna göre evlat edinen ile evlatlık arasındaki bu bağ nedeniyle bir evlilik sorunu doğmaz ve evlat edinmenin kendi ebeveynleri yerine evlat edinenlerin soyuna kaydedilmesi de mümkündür, bu yasal değildir.

Ayrıca evlat edinilen çocuk ile evlat edinenler arasında birbirlerinin miras hakkı söz konusu değildir. Ancak evlat edinenler, evlatlık olarak yetiştirdikleri çocuğa diledikleri kadar mal bağışlayabilirler veya vasiyetname ile mallarının üçte birini ona bırakabilirler. Bu prestijle, dini kayıtlara ve mahremiyete ilişkin kurallara uymak şartıyla, kimsesiz çocukları yanlarında yetim yetiştirmek için getirmelerinde bir sakınca yoktur. Ancak bu davranış evlat edinme olarak algılanmamalı ve miras ortada kalmamalıdır.”

TEPKİLER ÜZERİNE SİLİNMİŞTİR

Bir süre sonra Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun internet sitesinde yer alan ilgili sayfa, sosyal medyada gelen tepkiler nedeniyle silindi. Depremle ilgili tüm soru ve cevapların yer aldığı sayfada, “Depremde çocuklar evlat edinilebilir mi?” soru ve cevap kaldırıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun internet sitesinde yayınlanan silinen sayfaların arşivlenmiş hallerine buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

ahlatajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu