Yaşam

‘Calypso’nun Kralı’ Harry Belafonte öldü

İlahiyatçı ve aktör Harry Belafonte, 96 yaşında konjestif kalp yetmezliğinden öldü.

1950’lerde çıkardığı ‘Banana Boat – Day O’ müziği ile büyük ün kazandı. Müzik, 1988 Tim Burton filmi Beetlejuice’de de kullanılmış ve Belafonte’yi yeni nesillere tanıtmıştır.

Manhattan’da dünyaya gelen ünlü isim, çocukluğunun ilk bölümünü aile köklerinin dayandığı Jamaika’da geçirdi.
Kibarlığı ve güzel görünümü ile mesleğinin ilk yıllarında ‘Kalipso Kralı’ olarak anılırdı.

Amerika’da ırk ayrımcılığının zirve yaptığı yıllarda birçok lüks gece kulübünde ilk sahneye çıkan siyahi Amerikalılardı. 1954’te ‘Güneşteki Ada’ yapımında beyaz bir kadınla flört etmesi, ülkenin güney bölgelerinde sinema baskınları tehdidine neden oldu. Yaşam boyu siyasi bir figür olan Belafonte, 1980’lerde Etiyopya’da yaşanan açlık krizine dikkat çekmek için yazılan ‘We Are the World’ adlı müziğin bestecilerinden biriydi. 2001’de New York Times’a verdiği bir röportajda, “İsyan sağlıklı bir eylemdir. Öfkeli olmak bunun yakıtıdır” dedi.

Harry Belafonte, insani yardım çalışmalarından dolayı 2014 yılında Akademi Onur Ödülü’ne layık görüldü. Belafonte, 80’li yaşlarında bile ırk ve gelir eşitliği hakkında iletişim kurmaya devam etti. 2006’da Venezuela’ya yaptığı bir gezide, dönemin ABD Başkanı George W. Bush’u “dünyanın en büyük teröristi” ilan ederek manşetlere taşındı.

Rolling Stone dergisine verdiği röportajda müzik mesleğinin kendisine dünyadaki eşitsizlikleri ele alma fırsatı verdiğini söyledi. Harold George Bellanfanti olarak dünyaya gelen müzisyen, Türkiye’de de hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahipti. ‘Day O’ adlı müzikle ‘Calypso’ albümü, bir milyon kopya satan ilk solo sanatçı albümü oldu.

Danny Kaye ve Nana Mouskouri ile birlikte seslendirdiği ‘Bebeğim Ninanay’ın müziği de popüler medyada gündem oldu. (BBC İNGİLİZCE)

refahiyehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu