İş

BES kararı, ABD iş gücü verileri, GameStop’ın yükselişi: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – ABD hisse senedi vadeli işlemleri dün dalgalı bir seansın ardından düşüşe geçti. Yatırımcılar, ABD iş gücü piyasasının durumuna yeni bir bakış açısı sağlayabilecek, önemli iş ilanları verilerini bekliyor. GameStop (GME) hisseleri yükselişe geçerek borsa influencer’ı Keith Gill’in sosyal medya sitesi Reddit’e geri dönmesiyle, video oyunu şirketinde dün yaşanan rallinin uzadığını gösteriyor. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) birikimlerinin banka kredileri için teminat olarak gösterilebilmesi uygulaması hayata geçti.

1. ABD vadeli işlemleri düştü

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, bir önceki seanstaki dalgalı işlemlerin ardından yatay çizginin altında seyretti.

Dow %0,2, S&P 500 %0,3 ve Nasdaq 100 %0,4 değer kaybetti.

New York Borsasında Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’inin (BRKa) ve madenci Barrick Gold’un (GOLD) hisselerinde ağır dalgalanmaya ve en az 60 hisse senedinde işlemlerin durmasına yol açan bir aksaklığın damgasını vurduğu dünkü işlemlerde, Wall Street’teki ana endeksler karışık bir kapanış yaptı. 30 hisseden oluşan Dow Jones Industrial Average %0,3 düşerken gösterge S&P 500 %0,1 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %0,6 değer kazandı.

Teknoloji hisseleri geç bir ralli gerçekleştirirken enerji firmalarının hisseleri geriledi. ABD Hazine tahvilleri, imalat verilerinin sektördeki faaliyetin üst üste ikinci ay yavaşladığını göstermesinin ardından iki haftanın en düşük seviyelerine ulaştı ve genel ekonomik büyümede olası bir zayıflamaya işaret etti.

CME Group’un (CME) yakından izlenen FedWatch Aracına göre yatırımcılar, Fed’in Eylül ayında faiz oranlarını, yirmi yılın en yüksek seviyelerinden indirmeye başlayacağına dair beklentilerini artırdı. ING analistleri yayımladıkları bir notta, imalat rakamlarının, inşaat sektörü harcamalarında düşüşe işaret eden rakamlarla birlikte, “para politikasının kısıtlayıcı olduğunu ve ekonomik faaliyet üzerinde bir fren görevi gördüğünü gösterdiğini” söyledi.

2. ABD’de açık iş verileri bekleniyor

Yatırımcılar, dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’deki iş gücü talebinin resmini bir araya getirmeye çalışırken bugün yeni iş ilanları verilerini inceleme şansına sahip olacak.

Ekonomistler, Çalışma Bakanlığının JOLTS raporu olarak da bilinen İş Açıkları ve İş Gücü Devir Anketinin, Nisan ayında 8,37 milyona gerileyerek bir önceki ayki 8,488 milyonluk üç yılın en düşük seviyesine inmesini bekliyor.

Bu düşüş ABD’de iş gücü piyasası koşullarının gevşediğinin bir işareti olabilir ki bu da Fed’in bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimine gitme umutlarını artırabilir. Teorik olarak işçi talebindeki yavaşlama, ücretler ve dolayısıyla enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskıyı bir miktar azaltabilir.

Fed politika yapıcılarının, önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda borçlanma maliyetlerini %5,25 ile %5,50 aralığında tutacağı tahmin ediliyor. Bazı yetkililer son günlerde, potansiyel faiz indirimlerini başlatmadan önce fiyat artışlarının, hedef seviyeye güvenilir bir şekilde döndüğüne dair daha fazla kanıt görmek istediklerini söyledi.

3. GameStop hisseleri yükseldi

Hisse senedi influencer’ı Keith Gill’in, dünkü keskin yükselişin ardından video oyunu şirketi GameStop ait hisselerindeki kazançları koruduğu görülürken hisse fiyatı, %8’den fazla yükseldi.

2021’de “meme hisseleri” olarak adlandırılan bir rallinin merkezinde yer alan GameStop, dün %21 oranında ilerledi. Bu sıçrama, internette “DeepF——-Value” ve “Roaring Kitty” olarak bilinen Gill’in ,sosyal medya sitesi Reddit’te şirket üzerine 116 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını gösteren bir ekran görüntüsü yayımlamasının ardından geldi.

Dün kapanış zilinin ardından Gill, 5 milyon GameStop hissesini, yani halka açık hisselerin yaklaşık %1,8’ini ve 120.000 alım opsiyonunu elinde tuttuğunu gösteren başka bir ekran görüntüsü paylaştı.

Çeşitli medya kaynakları, ekran görüntülerinin geçerliliğini bağımsız olarak doğrulayamadıklarını söyledi. Bu arada Wall Street Journal’ın haberine göre Gill’in kullandığı yatırım platformu E-Trade, piyasa manipülasyonu endişeleri nedeniyle Gill’i hizmetten men edip etmeme konusunda iç görüşmeler yapıyor.

Milyarder yatırımcılar neye yatırım yapıyor? Yanıtı InvestingPro’da! Şimdi FIRSAT kodunu kullanın, %20’ye varan indirimle kayıt olun.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

4. Illumina, Grail kanser testi birimini devredecek

Illumina (ILMN) hisseleri, firmanın Grail kanser testi bölümünü ayırma kararının ardından hafif yükseldi.

Illumina, yönetim kurulunun Grail’in bölünmesini onayladığını açıkladı. Bu işlemin 24 Haziran’da gerçekleşmesi ve birimin Nasdaq‘ta “GRAL” olarak listelenmesi bekleniyor.

Illumina İcra Kurulu Başkanı Jacob Thaysen, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Bugünkü duyuru Illumina için bir dönüm noktasıdır ve Grail’in elden çıkarılması, 2024 önceliklerimizden biri olduğu için şirket adına önemli bir adıma işaret ediyor.”

Geçen yıl ABD ticaret düzenleyicileri, Illumina’nın Grail’i elden çıkarmasını emretmiş ve 8 milyar dolarlık satın almanın hayat kurtarıcı kanser testleri pazarındaki rekabeti azaltacağını savunmuştu.

Avrupa Komisyonu antitröst yetkilileri de daha önce Illumina’ya, Grail birleşmesini bloğun izni olmadan gerçekleştirdiği için 432 milyon euro para cezası vermişti.

5. Petrol düşüşünü sürdürüyor

OPEC+’nın, bu yılın ilerleyen dönemlerinde arzda artış sinyali vermesinin ardından ham petrol fiyatları düşerek bir önceki seanstaki kayıplarını genişletti.

ABD ham petrol vadeli kontratı (WTI) %1,6 düşüşle 73,03 dolardan işlem görürken Brent kontratı %1,4 düşüşle 77,27 dolara geriledi. Her iki kontrat da %3’ün üzerinde değer kaybetti ve Şubat başından bu yana en düşük seviyelerinde seyretti.

OPEC+, petrol üretim kesintilerinin çoğunu 2025 yılına kadar uzatma konusunda anlaştı ancak sekiz üyenin gönüllü kesintilerinin kademeli olarak çözülmesi için alan bıraktı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin’den gelen zayıf satın alma yöneticileri endeksi verileri de havayı etkiledi.

6. BES birikimleri artık banka kredilerine teminat olarak gösterilebilecek

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) birikimlerinin banka kredileri için teminat olarak gösterilebilmesi uygulaması 3 Haziran itibarıyla fiilen hayata geçti.

Yapılan açıklamaya göre bundan sonraki süreçte bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen bireysel emeklilik müşterileri, BES birikimlerini teminat olarak gösterebilecek. Bu kapsamda BES birikimleri, kredi kuruluşları tarafından teminat olarak kabul edilebilecek ve katılımcıların birikimleri “Alacağın Devri Fonları”na aktarılacak.

Düzenleme, bireysel emeklilik sistemi için yapısal bir reform olarak değerlendirilirken Anadolu Hayat (ANHYT) Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay konuyla ilgili şunları söyledi:

“2018’den bu yana yayımlanan tüm Orta Vadeli Program’larda sektörümüzle ilgili iyileştirme maddelerine ve sektörlerin gelişimine yönelik yenilikçi planlara yer veriliyor.

BES birikimlerinin banka kredileri için teminat olarak gösterilebilmesi de bunlardan biri. Bireylerin BES’ten ayrılma nedenlerine bakıldığında, toplu para ihtiyacı ilk sırada geliyor.

Artık BES katılımcılarının, acil nakit ihtiyaçlarını BES birikimlerine dokunmadan, bankalardan ihtiyaç kredisi kullanarak karşılamaları mümkün olacak. Bu uygulama ilk aşamada yalnızca ihtiyaç kredileri için geçerli olacak.

Söz konusu düzenlemenin kişilerin BES’ten ayrılma oranında düşüş yaratmasını bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu