Haber

Belçika uyuşturucu çeteleriyle mücadele için yeni önlemler alacak

Belçika hükümeti, özellikle ülkenin liman kenti Antwerp’te artan uyuşturucu bağlantılı olayların ardından uyuşturucu ticareti ve mafyayla mücadele için yeni önlemler almaya karar verdi.

Avrupa’nın en büyük ikinci limanının bulunduğu Antwerp’te ele geçirilen uyuşturucu madde ile bu kentte uyuşturucu kaçakçılığı yapan çeteler arasında çıkan çatışmaların artmasının ardından hükümet bir süredir yeni tedbirler alıyor.

Bu amaçla Milli Güvenlik Kurulu’nu “narko-terörle mücadele” için toplayan hükümet, bugün yeni kararlar aldı.

Buna göre, ülkenin içişleri, adalet, sağlık ve maliye bakanlarıyla birlikte çalışmak üzere bir çaba temsilcisi atanacak.

Tek başına Antwerp Limanı’nı korumak için polis tarafından ilk etapta 100 kişilik bir “liman güvenlik birimi” oluşturulacak. Limanın yakınındaki Doel Nükleer Santrali’ndeki polis memurları da Antwerp çevresindeki uyuşturucu suiistimalleriyle ilgilenmek üzere değiştirilecek. Ordu tesisin güvenliğini devralacak.

Uyuşturucuya bağlı kabahatlere müdahalede yerel yönetimlere daha fazla yetki verilecektir.

Ayrıca kokain gibi uyuşturucu kullananlara verilecek para cezaları da yaklaşık 3 kat artırılarak 1000 avroya çıkarılacak. Para cezaları dışında, uyuşturucu kullanıcıları zorunlu rehabilitasyona gönderilebilir.

Limana gelen konteynerlerin gümrükte taranması için yeni cihazlar satın alınacak. Belçika genelinde gümrüklerde çalışan 16 bin kişi güvenlik taramasından geçirilecek.

Özellikle Antwerp şehrinde son yıllarda artan uyuşturucu trafiği nedeniyle çetelerin büyüdüğü ve uyuşturucuya bağlı suçların büyük oranda arttığı belirtiliyor. Son aylarda çeteler arasında çıkan çatışmaların arttığı, sık sık evlerin veya binaların vurulduğu, bazı evlere molotofkokteyli saldırısı düzenlendiği yerel basında yer aldı.

Geçen ay, bu olaylardan birinde, Antwerp yakınlarındaki bir evde 11 yaşındaki bir kız çocuğu vurularak öldürüldü.

haber-kilimli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu