Ekonomi

ABD’den Türkiye’ye tahıl hamlesi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Patel, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’ni sonlandırma kararının dünya çapında gıda güvensizliğiyle mücadele eden toplumlara zarar verdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’nın Soçi kentindeki ziyaretinde Rusya’nın anlaşmaya dönmesi için çaba gösterdiğini kaydeden Patel, “Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yeniden başlatılmasında oynadıkları önemli rolden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve NATO müttefikimiz Türkiye’ye teşekkür ediyoruz.” .

“ABD, Tuna Nehri rotasını Karadeniz Tahıl Girişimi’ne alternatif olarak mı görüyor?” Soruyu yanıtlayan Patel, ABD’nin önceliğinin Rusya’nın inisiyatife dönmesi olduğunu belirterek, “Tabii ki gıda ürünlerinin gitmesi gereken yere ulaşmasını sağlamak için başka ne gibi seçeneklerin olduğunu değerlendiriyoruz.”

Patel de henüz konuyla ilgili bir duyurunun yapılmadığını belirterek, “Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yeniden başlamasını istiyoruz, işe yaradığını gördük” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de düzenlediği basın toplantısında, “Rusya’nın girişimin yeniden başlaması yönündeki beklentileri tüm taraflarca biliniyor. Rus dostlarımızın gündeme getirdiği konuları dile getirdik ve dile getirmeye devam ediyoruz. Farklı vesilelerle. Eksikler giderilecek ve girişim devam edecek.” Bunun başarılması gerektiğine inanıyoruz. Değerli dostumla ikili görüşmemizde bu konudaki görüşlerimizi samimiyetle paylaştım. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler ile bir istişare ve değerli ilerlemeler içeren yeni bir teklif paketi hazırladık. Bu yeni süreçten sonuç almanın mümkün olduğuna inanıyorum. Türkiye olarak kısa sürede beklentileri karşılayacak bir çözüme ulaşacağımızı umuyorum. “İnanıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu