Ekonomi

AB, enerji ithalatına metan emisyon limitleri uygulayacak

AB Yönetim Kurulu, üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında müzakere edilen ve enerji sektörünün metan emisyonlarının azaltılmasına yönelik yeni kurallar içeren yasa üzerinde anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Buna göre, AB’nin iklim hedeflerine ulaşmak ve hava kalitesini iyileştirmek amacıyla elektrik üretiminden kaynaklanan metan emisyonları azaltılacak.

Petrol, doğal gaz ve kömürdeki metan emisyonlarının ölçülmesi, raporlanması ve doğrulanması için yeni gereklilikler getirilecek. Olası metan emisyon kaynakları makul tarih aralıklarında izlenecek ve sıkı bir şekilde denetlenecektir. Sızıntıların tespit edilmesi ve onarılması da dahil olmak üzere metan emisyonlarını önlemek için emisyon azaltma önlemleri uygulanacaktır.

AB’ye yapılan petrol, doğal gaz ve kömür ithalatından kaynaklanan metan emisyonlarına ilişkin şeffaflığın sağlanması amacıyla küresel bir gözlem sistemi kurulacak.

2030’dan itibaren Avrupa’nın kömür, petrol ve doğal gaz ithalatından kaynaklanan metan emisyonları sınırlanacak.

Avrupa’ya fosil yakıt ihraç edenler için 2030 yılına kadar belirlenecek maksimum metan konsantrasyonu değerleri uygulanacak.

Yeni kurallar, üye ülkeler ve AP tarafından resmi olarak onaylandıktan sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Metan, karbondioksitten sonra iklim değişikliğinin en büyük ikinci nedeni olarak öne çıkıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre küresel sıcaklık artışının yüzde 30’u metan emisyonlarından kaynaklanıyor. Küresel enerji sektörü metan emisyonlarının yüzde 40’ını oluştururken, metan emisyonlarında enerji tarımdan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Metan sınırlarına ilişkin yeni kuralların özellikle ABD, Cezayir ve Rusya gibi büyük gaz tedarikçilerini etkilemesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu