İş

13,6 trilyon metreküp doğalgaz rezervi var! Türkiye ilk hamleyi yaptı

Türkmenistan gazının Azerbaycan üzerinden Türkiye’ye taşınmasına ilişkin Ankara’da kritik toplantı gerçekleşti.

Toplantıda, Türkmen gazının Türkiye ve dünya pazarlarına açılması amacıyla iki devlet şirketi arasındaki bağlantının önemi vurgulandı. Bu işbirliği 14 Aralık 2022’de imzalandı. “Enerji Alanında İşbirliğinin Geliştirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı” Geçtiğimiz günlerde Ankara’da yapılan kritik toplantılarla da desteklendi. Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi Yer İşanguliyev ve BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mithat Aydın başkanlığındaki Türkmengaz ve Türkmenpetrol yetkililerinden oluşan bir heyetin katılımıyla 29 Ocak’ta BOTAŞ binasında gerçekleştirilen toplantıda, Türkmenistan gazının Türkiye’ye taşınması ve kısa ve taraflar arasında uzun vadeli işbirliği fırsatları tartışıldı. Tartışıldı. BOTAŞ, Türkmen gazının Türkiye ve dünya pazarlarına açılmasına destek vermeye hazır olduğunu belirtti.

HEDEF TÜRKİYE ÜZERİNDEN SATIŞLAR

Dünya pazarında ilk adım Türkmenistan gazının Azerbaycan üzerinden Türkiye’ye taşınması olurken, uzun vadede bu gazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya satılması planlanıyor.

13,6 TRİLYON METREKÜP DOĞAL GAZ REZERVİ

Bu, Türkiye’nin doğal gaz altyapısının çeşitlendirilmesi ve stratejik konumunun güçlendirilmesi açısından önemli bir adım olacak. Türkmenistan gazının Türkiye için daha ekonomik bir seçenek olacağı hesaplanıyor. Türkiye, Rusya dışındaki Azerbaycan ve Türkmenistan’dan gaz alıp, LNG ithal ederek ve bu kaynakları Avrupa’ya ihraç ederek büyük bir doğal gaz ihracatçısı haline gelecektir. Türkmenistan’ın yaklaşık 13,6 trilyon metreküp doğalgaz rezervi dünya doğalgaz rezervleri listesinde Rusya, İran ve Katar’ın ardından dördüncü sırada yer alıyor.

Aralık 2022’de düzenlenen “Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan 1. Devlet Başkanları Zirvesi”nde doğal gaz iş birliğine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkmen doğal gazının batı pazarlarına taşınması için artık çalışmalara başlamamız gerekiyor. İşbirliğine hazırız.” Hazar Denizi’nde dostluk sahasında Türkmen ve Azeri kardeşlerimiz.” Formda açıklamalarda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu